Софтверски алати у дизајну

ID: 1570
врста предмета: научно-стручни
носилац предмета: Коларевић М. Ненад
извођачи: Грбовић М. Александар, Коларевић М. Ненад
контакт особа: Коларевић М. Ненад
ниво студија: мастер академске студије
ЕСПБ: 6
облик завршног испита: писмени
катедра: катедра за опште машинске конструкције

извођења

циљ

Основни циљ предмета је постизање елементарних компетенција у процесу креирања техничких система и иновација као и основних академских знања у познавању могућности и коришћењу специјализованих софтвера који се користе у три каракретистичне фазе у развоју производа (пројектовање, израда технолошког поступка и производња).

исход

По успешном завршетку овог курса, студенти би требало да буду оспособљени да: • примењују специјализоване софтвере за пројектовање и конструисање (инжењерски дизајн) као и програме који омогућавају комуникацију између софтвера различитих намена. • процене могућности и могућност примене других специјализованих софтверских алата који се користе у три каракретистичне фазе у развоју производа (пројектовање, израда технолошког поступка и производња). • обрађују тродимензионалне геометрије увезене из из 3Д скенера у неки од софтверских пакета и преводе одређене типове записа у форму погодну за унапређење геометрије и МКЕ анализу • разумеју процес оптимизације дизајна као важног сегмента машинског конструисања • разумеју виртуално планирање, дефинисање, надгледање и контролисање производних процеса неопходних за трансформацију компјутерских модела у реалне машинске производе. • изврше избор најпогодније методе/технологије 3Д штампе за израду прототипова готових конструкцијских решења

садржај теоријске наставе

Основне дефинције дизајна у машинству. Појам техничког система. Појам техничке иновације. Креирање техничких система и иновација. Oсновнe могућностима CATIA програма (3D модели и из њих изведени дводимензионални цртежи и планови; повезивање истих са додатним модулима за кинематске прорачуне, МКЕ рачунање и NC-програмирање). Обрада 3D геометрије увезене у програм CATIA из 3Д скенера; превођење из .stl записа у .igs или .stp записе погодне за унапређење геометрије и МКЕ анализу. Основне методе пројектовања у програму SolidWorks. Интерфејс програми који омогућавају комуникацију између софтвера различитих намена и њихово међусобно повезивање. Повезивање програма CATIA и SolidWorks са програмима за примену методе коначних елемената Ansys и Abaqus; процес оптимизације дизајна. Методе рачунарске анализе и оптимизације производа; параметарско оптимизовање тродимензионалних елемената структуре (Goal Driven оптимизација у програму Ansys) и структурна оптимизација на бази напонске анализе носећих елемената (коришћењем програма Altair HyperShape). Програмски пакет DELMIA; виртуално планирање, дефинисање, надгледање и контролисање производних процеса неопходних за трансформацију компјутерских модела у реалне машинске производе.

садржај практичне наставе

Примери примене софтверских алата у дизајну производа који се користе у ауто индустрији, бродоградњи, машиноградњи, механизацији, ваздухопловству,... Практична вежба на 3D штампачу. Показна вежба на NC вишеосној машини.

услов похађања

-

ресурси

Moodle (модуларно, објектно оријентисано динамичко окружење за Интернет едукацију) Предавања, power point презентације, компјутерска сала са софтверима за пројектовање и симулацију , 3D штампач (Лабораторија за хибридне техничке системе), NC вишеосне машине, Hand out предавања.

фонд часова

укупан фонд часова: 75

активна настава (теоријска)

ново градиво: 20
разрада и примери (рекапитулација): 10

активна настава (практична)

аудиторне вежбе: 10
лабораторијске вежбе: 0
рачунски задаци: 10
семинарски рад: 10
пројекат: 0
консултације: 0
дискусија/радионица: 0
студијски истраживачки рад: 0

провера знања

преглед и оцена рачунских задатака: 0
преглед и оцена лабораторијских извештаја: 0
преглед и оцена семинарских радова: 0
преглед и оцена пројекта: 0
колоквијум са оцењивањем: 0
тест са оцењивањем: 0
завршни испит: 15

провера знања (укупно 100 поена)

активност у току предавања: 10
тест/колоквијум: 0
лабораторијска вежбања: 15
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 45
пројекат: 0
завршни испит: 30
услов за излазак на испит (потребан број поена): 45

литература

M. Мilos, A. Grbovic: Softverski alati u dizajnu, Mašinski fakultet, 2017.; N. Kolarevic, M. Stankovic, A. Grbovic, M. Мilos: Softverski alati u dizajnu-zbirka zadataka-strukturalna analiza, Mašinski fakultet, 2022.; М.Огњановић: Иновативни развој техничких система - Машински факултет, Београд, 2014.; Корисничка упутства за презентиране софтверске пакете;