Одбор за акредитацију научноистраживачких организација Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије је својом Одлуком бр. 660-01-00012/30 од 23.02.2016. године акредитовао Машински факултет у Београду као државни факултет у области техничко-технолошких наука – машинство, за обављење научноистраживачке делатности.
Машински факултет у Београду, са преко 200 стално запослених наставника и сарадника и преко 60 истраживача сарадника ангажованих на домаћим и међународним пројектима, представља један од највећих наставно-истраживачко-развојних потенцијала у Србији. Факултет се бави научноистраживачком делатношћу у складу са потребама и захтевима привреде и у циљу развоја стручних и научних дисциплина у машинству. Као образовна институција бави се формирањем високостручно образованог кадра, а у оквиру пројеката који подразумевају унапређење и анализу постојећих технологија укључује младе истраживаче у научноистраживачке пројекте.
У оквиру научноистраживачке делатности, самостално или у сарадњи са другим научним и стручним организацијама Факултет обавља основна, примењена, развојна и научна истраживања у областима:
производног машинства и примене компјутера;
механизације (транспортне, грађевинске и рударске машине);
пољопривредног машинства;
мотора;
моторних и прикључних возила (транспортних, радних и специјалних);
ефективности машинских система;
термотехнике;
термомеханике;
термоенергетике;
хидроенергетике;
железничког машинства;
бродоградње;
ваздухопловства;
војног машинства;
процесне технике;
аутоматског управљања;
пројектовања фабрика и фабричких постројења;
складишних, транспортних и процесних система;
индустријског инжењерства;
биоинжењерства; прехрамбеног машинства; примењене механике; примењене механике флуида; теорије механизама и машина; општих машинских конструкција; отпорности конструкција; прорачуна конструкција; сагоревања; примењене теорије еластичности; погонских материјала; машинских материјала; заваривања; машинских елемената и конструкција; примењене математике; физике; електротехнике; аутоматске обраде података; организације рада; и заштите животне средине.
Већина катедри и центара Машинског факултета своја истраживања усмерава на истраживачке пројекте финансиране од стране министарства или међународних институција (ЕUREKA, ТЕМPUS, FP6, FP7, IPA), чиме је започета и активна међународна сарадња. Сарадња са привредом је и даље један од основних извора финансирања развојних и примењених истраживања.
Центар за целоживотно учење, основан је 2015. године. Визија Центра је да на једном месту пружи све образовне активности од значаја за привреду и на тај начин постане лидер на пољу пословног образовања из области техничко-технолошких наука на територији Републике Србије. Мисија Центра подразумева стручну подршку институцијама, предузећима и организацијама у стицању нових знања, техника и вештина, како би на прави начин решавали проблеме и изазове са којима се сусрећу у свом пословању.
Циљ Центра је да кроз специјализоване курсеве, семинаре и друге видове образовања, омогући полазницима да на оптималан начин дођу до неопходних додатних знања за обављање свакодневних стручних – професионалних послова. Циљне групе Центра су инжењери свих профила и нивоа образовања, друга лиценцирани инжењери техничких струка и трећа студенти техничких факултета.
Универзитет у Београду, Машински факултет
Краљице Марије 16, 11120 Београд 35
тел. (+381 11) 3302-200, факс 3370364
mf@mas.bg.ac.rs