ID: 1018
врста предмета: научно-стручни
носилац предмета: Калајџић Д. Милан
извођачи: Калајџић Д. Милан
контакт особа: Калајџић Д. Милан
ниво студија: мастер академске студије
ЕСПБ: 6
облик завршног испита: усмени
катедра: катедра за бродоградњу
Пројектовање брода је предмет који обједињује сва знања из бродоградње која је студент стекао током студија. Циљ је да студент, у оквиру наставе и самосталног пројекта, овлада основним знањем и вештинама пројектовања бродова и међународних прописа у бродоградњи, њихов настанак и развој, и (посебно) утицај прописа на пројектовање брода. Предметом је обухваћена и критичка анализа постојећих прописа и метода које се примењују прилоком пројектовања брода.
Студент ће кроз наставу и самостални пројекат овладати основним знањем и вештинама пројектовања бродова и међународним прописима у бродоградњи, упознати се са њиховим развојем и утицајем на сигурност, животну средину и поступак пројектовања. Биће способан да примени свеобухватно знање из математике, статистике, природних наука и инжењерских принципа на решавање сложених проблема, уз критичку свест о ширем контексту инжењерства. Студент ће моћи да формулише и анализира сложене проблеме, процени доступне податке и користи инжењерско расуђивање за рад са несигурним или непотпуним информацијама. Умеће да изабере и примени одговарајуће рачунарске и аналитичке технике за моделирање сложених проблема, узимајући у обзир ограничења примењених техника и препорука. Студент ће знати како да изабере и критички процени техничку литературу и друге изворе информација за решавање сложених проблема. Биће у стању да дизајнира решења за сложене проблеме која показују оригиналност и задовољавају друштвене, корисничке, пословне и клијентове захтеве, уз разматрање здравља, безбедности, разноликости, инклузије, културних, друштвених, еколошких и комерцијалних питања. Студент ће примењивати интегрисани или системски приступ решавању сложених проблема. Биће у стању да евалуира утицај решења сложених проблема на животну средину и друштво и минимизира његове негативне утицаје. Студент ће идентификовати и анализирати етичке проблеме и направити разумне етичке изборе засноване на професионалним кодексима понашања. Умеће да одабере и примени одговарајуће материјале, опрему, инжењерске технологије и процесе, уважавајући њихова ограничења. Студент ће ефикасно функционисати као појединац, али и као члан или вођа тима, и процењиваће ефективност сопственог и тимског учинка. Умеће ефикасно да комуницира о сложеним инжењерским питањима са техничком и нетехничком публиком, процењујући ефикасност коришћених метода.
Основни принципи пројектовања брода. Правила, прописи и конвенције у пројектовању, градњи и експлоатацији брода. Врсте прописа. Правила класификационих друштава, међународне конвенције, национални прописи. Детерминистички прописи. Пробабилистички прописи. Спирала пројектовања. Врсте и саставни делови пројекта брода. Пројекат на бази тежине, запремине и површине. Тежинске групе. Статистички подаци о бродовима. Пројектовање на бази статистичких података и прототипа. Формуле базиране на статистици постојећих бродова: главне димензије и њихови односи, коефицијенти форме, тежинске групе, снага мотора. Утицај димензија и форме брода на стабилитет, отпор, чврстоћу, кормиларење, поморственост. Прорачун прве апроксимације брода. Прорачун друге апроксимације брода. Пројектовање према прототипу. Избор прототипа. Главне димензије, коефицијенти форме, тежинске групе, снага мотора. Формирање бродских линија. Центрација. Израда генералног плана брода. Израда техничког описа. Специфичности у пројектовању теретних бродова (вишенаменских, контејнерских, за расути терет, танкера), путничких бродова, ратних бродова итд. Специфичности у пројектовању речних бродова.
Практични проблеми пројектовања брода који илуструју теме садржане у теоријској настави. У оквиру вежби студент, на основу стеченог знања и техничке документације, треба самостално да изради идејни пројекат теретног брода (контејнерског брода, брода за расути терет, вишенаменског брода или танкера). Практични примери и примена прописа обухваћених теоријском наставом. Неке појединости прописа. Анализа утицаја прописа на сигурност брода, окружење и поступак пројектовања.
Положени предмети Пловност и стабилитет брода 2, Отпор брода, Пропулзија брода, Бродске конструкције 2
[1] M. Калајџић: Изводи из предавања (handouts). [2] И. Бачкалов: Упутства за израду пројекта. [3] Каталози и техничка документација изграђених бродова. [4] The German Merchant Fleet, Seehafen Verlag, 2006 [5] Significant Ships, RINA Journals. [6] Бачкалов, И., Међународни прописи у бродоградњи: сигурност брода, Машински факултет у Београду, I издање, 2017. [7] Међународни прописи: IMO конвенције (SOLAS, Tonnage, ICLL, MARPOL) и пратећи документи. [8] Прописи за градњу бродова унутрашње пловидбе: ADN, ECE, Directive 2006/87/EC
укупан фонд часова: 75
ново градиво: 30
разрада и примери (рекапитулација): 0
аудиторне вежбе: 5
лабораторијске вежбе: 0
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 0
пројекат: 25
консултације: 0
дискусија/радионица: 0
студијски истраживачки рад: 0
преглед и оцена рачунских задатака: 0
преглед и оцена лабораторијских извештаја: 0
преглед и оцена семинарских радова: 0
преглед и оцена пројекта: 10
колоквијум са оцењивањем: 0
тест са оцењивањем: 0
завршни испит: 5
активност у току предавања: 10
тест/колоквијум: 0
лабораторијска вежбања: 0
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 0
пројекат: 50
завршни испит: 40
услов за излазак на испит (потребан број поена): 50
H. Schneekluth, V. Bertrаm: Ship Design for Efficiency and Economy, Butterworth‐Heinemann, 1998.; D.Watson: Practical Ship Design, Elsevier, 1998.; T. Lamb (editor): Ship Design and Construction, SNAME, 2003.; A. Papanikolaou: Ship Design - Methodologies of Preliminary Design, Springer, 2014; Бачкалов, И., Међународни прописи у бродоградњи: сигурност брода, Машински факултет у Београду, I издање, 2017;
Универзитет у Београду, Машински факултет
Краљице Марије 16, 11120 Београд 35
тел. (+381 11) 3302-200, факс 3370364
mf@mas.bg.ac.rs