Основи мерења деформација и анализе напона

ID: 7082
врста предмета: стручно-апликативни
носилац предмета: Петровић С. Ана
извођачи: Анђелић М. Нина, Балаћ М. Игор, Буљак В. Владимир, Милошевић-Митић О. Весна, Петровић С. Ана
контакт особа: Петровић С. Ана
ниво студија: информационе технологије у машинству
ЕСПБ: 5
облик завршног испита: писмени
катедра: катедра за отпорност конструкција

извођења

циљ

Основни циљ предмета представља упознавање студента са појмовима експерименталне дијагностике структура, у контексту елеастичног и нееластичног понашања материјала. То подразумева у првом реду упознавање са савременим експерименталним методама за мерење деформација. Нагласак је стављен на обраду екстензиометријских и оптичких метода (метода корелације дигиталних слика) уз коришћење савремене електронике и оптике.

исход

Студент је овладао техникама експерименталне дијагностике конструкција/структура. Оспособљен је да спроведе напонску и деформациону анализу за сложена вишекомпонентна напрезања и да је примени на оцену носивости једноставних конструкција.

садржај теоријске наставе

Анализа напонског стања. Главни напони и главне равни. Анализа деформације. Стратегије решавања проблема и практично одређивање расподеле напона. Енергетски принципи. Теоријске поставке методе померања. Основне поставке методе коначних елемената. Развој и значај експерименталних метода при испитивању конструкција. Кратак преглед постојећих метода мерења. Екстензометри. Електроотпорне мерне траке. Оптичке методе мерења. Електроотпорне мерне траке – основни појмови. Врсте мерних трака. Избор мерних трака и њихове карактеристике. Утицај температуре – температурна компензација. Континуално мерење поља деформације применом методе корелације дигиталних слика.

садржај практичне наставе

Одређивања главних напона и њихових праваза за познато напонско стање у некој тачки. Одређивање екстремних вредности напона смицања у поризвољно напрегнутом телу. Примери решавања структурних проблема применом методе померања. Практична примена експерименталних метода мерења померања и деформација на моделима једоставних конструкција у лабораторијским условима.

услов похађања

Нема услова.

ресурси

Хендаути са сајта Катедре. Рачунари са инсталираним софтверима који раде на принципу методе коначних елемената. Систем за бесконтактно мерење померања и деформације који се базира на корелецији дигиталних слика.

фонд часова

укупан фонд часова: 60

активна настава (теоријска)

ново градиво: 30
разрада и примери (рекапитулација): 0

активна настава (практична)

аудиторне вежбе: 20
лабораторијске вежбе: 0
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 0
пројекат: 0
консултације: 0
дискусија/радионица: 0
студијски истраживачки рад: 0

провера знања

преглед и оцена рачунских задатака: 0
преглед и оцена лабораторијских извештаја: 0
преглед и оцена семинарских радова: 0
преглед и оцена пројекта: 0
колоквијум са оцењивањем: 5
тест са оцењивањем: 0
завршни испит: 5

провера знања (укупно 100 поена)

активност у току предавања: 0
тест/колоквијум: 50
лабораторијска вежбања: 0
рачунски задаци: 0
семинарски рад: 10
пројекат: 0
завршни испит: 40
услов за излазак на испит (потребан број поена): 10

литература

Хендаути са сајта Катедре; В. Брчић, Р. Чилић, Експерименталне методе у пројектовању конструкција, Грађевинска књига, Београд (1988);